Družinska sistemska psihoterapija
(pod supervizijo*)
Družinsko življenje je lahko vir topline, pripadnosti in varnosti – a včasih se v njem začnejo nabirati napetosti in nerazumevanje, zaradi česar prihaja do konfliktov med družinskimi člani. Pogovori postanejo težki, vsak se zapre v svoj svet, težave pa se samo kopičijo.
Včasih se zdi, da se »vrtimo v krogih« in čeprav iščemo rešitve, ne vemo, kako naprej.
Kaj je sistemska družinska psihoterapija?
Je oblika terapevtskega dela, ki se ne osredotoča le na posameznika, temveč upošteva odnose med družinskimi člani in dogajanje v teh odnosih.
Ni namenjena iskanju krivca, temveč razumevanju, kaj se dogaja v odnosih med družinskimi člani – in raziskovanju, kako jih lahko skupaj preoblikujete v željeno smer.
Skozi pogovor odkrivamo, kaj se dogaja pod površjem vsakodnevnih nesporazumov in tišin, in iščemo načine, kako znova ustvariti več topline, varnosti in povezanosti.
Sistemska družinska psihoterapija je primerna za vse oblike družin.

*Sem v procesu izobraževanja iz sistemske družinske psihoterapije na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Psihoterapevtsko delo zato izvajam pod redno supervizijo izkušenega terapevta in terapevtskega tima, kar zagotavlja strokovno podporo in kakovost procesa.
Supervizija mi omogoča, da svoje delo redno reflektiram, ga poglabljam in izvajam v skladu z visokimi strokovnimi standardi.
Sistemska družinska psihoterapija lahko pomaga, kadar:
- je v odnosih preveč konfliktov in napetosti. Pomaga razumeti, zakaj pride do konfliktov, prepirov, tišine ali umikov – in podpre družino v iskanju načinov, kako spet ustvariti občutek bližine in varnosti.
- ne veste, kako pomagati otroku ali mladostniku, ki kaže stisko. Staršem pomaga razumeti, kaj otrok sporoča s svojim vedenjem in kaj v resnici potrebuje. Podpre jih pri ustvarjanju odnosa, ki otroku ponudi več bližine, topline in varnosti – ter prostor, kjer se počuti slišanega in sprejetega takšnega, kot je.
- se soočate s spremembami. Pomaga ob soočanju z ločitvijo, izgubo, selitvijo boleznijo, prehodom otrok v novo razvojno obdobje ipd.
- se želite bolje razumeti. Ustvarja prostor, kjer se družinski člani lažje slišijo in izrazijo – na spoštljiv in iskren način.
- želite okrepiti družinske vezi. Terapevtski proces družini in njenim članom omogoča več razumevanja, topline in razvoj občutka pripadnosti.

Če si želite, da bi se doma spet bolj slišali, razumeli in podprli, je sistemska družinska psihoterapija lahko vaša priložnost za spremembo.
Najpogostejša vprašanja in odgovori
Proces začnemo z uvodno uro, na kateri se pogovorimo o vaših težavah, izzivih in željah ter vaših pričakovanjih. Določimo cilje, ki jih želite doseči znotraj procesa. Po uvodni uri se odločite, ali želite s procesom nadaljevati.
Praviloma se srečujemo na 3-4 tedne, včasih po dogovoru tudi drugače.
Pogosto je zelo dragoceno, da na začetku sodelujejo vsi člani družine. Prisotnost vseh omogoča, da skupaj slišimo različne perspektive in ustvarimo prostor, kjer vsak lahko izrazi svoje doživljanje in razmišljanje.
V nadaljevanju procesa se po potrebi dogovorimo, kdo bo prisoten na posameznem srečanju – včasih pride samo del družine (npr. starša ali otrok), kar je lahko v določenem trenutku bolj smiselno za proces.
V splošnem velja, da je sistemska družinska psihoterapija pogosto krajša ali srednjeročna. Cilj ni dolgotrajni proces, ampak premik v odnosih, ustvarjanje spremembe v dinamiki, in krepitev stika – kar pogosto zahteva nekaj mesecev dela, ne pa nujno let.
Natančno število potrebnih srečanj je nemogoče določiti.
Da, seveda. Terapevtski proces je vedno vaša izbira in ga lahko kadarkoli zaključite.
Cenik je dostopen tukaj.
Včasih ljudje pričakujejo, da bo terapija dala jasna navodila, kako »popraviti« otroka, partnerja ali družinskega člana. A terapevtski proces ni usmerjen v iskanje krivca ali hitrih rešitev, temveč v razumevanje, kaj se dogaja v odnosih med člani družine. Odpira varen prostor za razmislek, kako lahko vsak družinski član prispeva k spremembi, da bo v družini več razumevanja in povezanosti.
Sistemska družinska psihoterapija ponuja zaupen, varen in sočuten prostor, kjer lahko kot družina ponovno vzpostavite stik – drug z drugim in tudi sami s sabo.
Je priložnost, da se znova slišite, razumete in skupaj iščete nove poti.
Vsaka sprememba se začne s prvim korakom. Tukaj sem, da vas podprem.
Rezervirajte termin za uvodno srečanje
Izpolnite spodnji obrazec. Običajno vam odgovorim v roku 1-2 dni. Prosim preverite tudi vsiljeno pošto. Če sporočila niste prejeli, mi prosim pišite direktno na [email protected] ali pokličite na 040 575 184.